Menu

انواع تخت بیمارستانیتخت بیمارستانی چیست ؟

تخت بیمارستانی تختی است که برای رفاه حال بیماران طراحی و ساخته می شود. امروزه بسیاری از مردم از این تخت ها  برای نگهداری بیماران و عزیزان خود در منازل استفاده می کنند.

برخی از این تختها عبارتند از : تخت برقی، تخت مکانیکی، تخت نیمه الکترونیکی، تخت های تمام ABS،تخت ژینوکولوژی، تخت شکن دار، تخت لگن خور

تخت بیمارستانی می بایست دارای ویژگی های زیر باشد:

  1. قابل تنظیم باشد ( ارتفاع کلی تخت ، قسمت سری تخت و قسمت پایین تخت قابل تنظیم باشد).
  2.  دارای ریل ها و حفاظ های کناری قابل باز و بسته شدن برای حفظ جان بیمار.
  3.  دارای کنترل کننده هایی برای تنظیم اتوماتیک پارامترهای تخت و راحتی بیمار باشد

انواع تخت های بیمارستانی:

الف)‌ تخت بیمارستانی مکانیکی: این تخت ها رایج ترین و ساده ترین نوع تخت های بیمارستانی هستند که از اهرم  برای تنظیم ارتفاع و سر و پای تخت استفاده می شود.
ب) تخت بیمارستانی نیمه الکترونیک: در این نوع تخت ها تنظیم ارتفاع تخت به صورت دستی است اما تنظیم سری و پای تخت به صورت برقی انجام می گیرد.
ج) تخت بیمارستانی الکترونیکی (فول) : در این تخت ها تنظیم ارتفاع کلی تخت به همراه تنظیمات سر و پای تخت به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.

انواع تخت های بیمارستانی الکترونیکی:
تخت های بیمارستانی الکترونیکی به سه نوع تقسیم می شوند و این تقسیم بندی مربوط به این می شود که این تخت ها از چه زوایایی  تغییر می کنند یا اصطلاحا شکسته می شوند

۱) تخت های بیمارستانی تک شکن: در این تخت ها فقط زاویه سر تغییر می کند.
  تخت بیمار تک شکن
۲) تخت های بیمارستانی دو شکن: در این تختها قسمت سر و پای تخت تغییر زاویه می دهند.
تخت بیمار دو شکن

۳) تخت های بیمارستانی سه شکن: بهترین نوع تختهای بیمارستانی هستند و علاوه بر سر و پای تخت یک قسمت متحرک دیگر در مابین این دو قرار دارد.
تخت بیمار سه شکن

موارد و ملاحظات پیش از خرید تخت های بیمارستانی / تخت بیمار:

امروزه استفاده از تختهای بیمارستانی در منازل نیز مرسوم  می باشد .در نظر گرفتن چند نکته در انتخاب تختهای بیمارستانی حائز اهمیت می باشد.
۱) اگر بیمار شما فردی سالخورده می باشد که مدت زمان زیادی را در طول روز بر روی تخت سپری خواهد کرد حتما به شما توصیه می کنیم که از مدلهای الکترونیکی سه شکن استفاده نمایید. تختهای سه شکن تمامی حالتهای نشستن ، دراز کش و نیمه درازکش را برای بیمار فراهم می آورد.
۲) حتما دقت فرمایید که باز و بسته کردن ریلهای محافظ جانبی راحت و آسان باشد.
۳) بالا و پایین تخت بیش از اندازه بلند نباشند تا بیمار به راحتی قادر به مشاهده محیط اطراف خود باشد.
۴) مدت زمانی که بیمار شما قرار است از تخت استفاده کند مهم است. در واقع به شما توصیه می کنیم در صورتی که بیمار مدت زمان طولانی از تخت استفاده خواهد کرد حتما بهترین مدل را در نظر بگیرید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *